
1300 personer gick på loppis
Ännu en lyckad loppis arrangerades i Skeppsbron lördagen den 20 september och strax över 1300 personer kom till området för att fynda.
Under lördagen den 20 september arrangerades loppis på Syrgasvägen i Skeppsbron för tredje gången. Cirka 1300 personer kom på besök och fyndade bland borden. I den sköna sensommarvärmen ringlades sig kön lång innan portarna öppnades kl 10.
Bland borden fanns flera utställare som var på plats och sålde för andra och tredje gången, medan en stor del av loppisförsäljarna var på plats för första gången. Kläder, leksaker, inredning och hantverk fyllde borden som var uppställda i en äldre industrilokal på Syrgasvägen.
I lokalen kunde besökare köpa kaffe och fika från kaffemoppen och några elever från årskurs 2 på Vård- och omsorgsprogrammet på Erik Dahlbergsgymnasiet fanns på plats och gjorde ansiktsmålningar på barn och sålde våfflor i kiosken.
När och om det blir loppis i Skeppsbron igen återstår att se. Men så fort något beslut tas hittar du information om det på vår webb eller på Instagram/Facebook.